Posolstvo z hory Zvir 09.2.1992 - CNOSŤ POKORY
9. február 1992
"Moje drahé deti! Zabúdate na pokoru!
Pokoru nedokázal pochopiť iba Satan.
Moje drahé deti, snažte sa byť pre každého Božou milosťou.
Modlite sa svätý ruženec a modlite sa za mládež, lebo je to veľmi potrebné!"
https://www.youtube.com/watch?v=0B6p53TA6L0&t=7s
Panna Mária tu vraví, že sme schopní pochopiť pokoru.
Ak sa nedáme zviesť diablom, ktorý pokoru nedokázal pochopiť.
Často šírime slová o diablovej vysokej inteligencii alebo ho dokonca nazývame múdrym - ale
diabol je hlúpy. Povyšovanie sa jeden nad druhého je nedostatok pokory.
Potulky psychológiou - Potulky psychológiou - poruchy vedomia je psychická choroba
Pokora se prejavuje skromným chováním a nesebeckostí a to sú rysy človeka, ktorý REŠPEKTUJE druhých ľudí - svojho BLÍŽNEHO.
Pokora vyrastá z vedomia vlastnej jedinečnosti a zároveň z pocitu vlastnej slabosti a nedokonalosti . Je to vnímanie závislosti na Bohu a pestovanie dôvery voči Bohu. Pokorný človek nepotrebuje velebiť sám seba.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznámka:Vedomie vlastnej JEDINEČNOSTI - Stvoriteľ stvoril nás ľudí ako orginály, nie kópie.
Poruchy vedomia patria sú psychickou chorobou. Preto podporovať zdravé vedomie človeku , zdravé sebauvedomenie je aj úlohou cirkvi. Znamená to rešpektovať aj dar slobody myslieť, konať,..rozhodovať. Boha milujúci človek odovzdáva túto slobodu do Božích rúk s cieľom konať Božiu vôľu..
VEDOMIE ČLOVEKA sa spája so SLOBODNOU VOĽOU, ktorá je DAROM BOŽÍM pre každého človeka.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vzorom pokory Ježiš.
BIBLICKĚ SLOVÁ
V Evanjeliu hovorí: „Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom, a nájdete odpočinok pre svoju dušu.“/Mt 11,29/
Sv.Pavol o ňom hovorí: Uponížil sa, stal sa pre nás poslušným až na smrť, až na smrť na kríži. A preto ho Boh nad všetko povýšil. (Flp 2, 8-9):
sv. Pavol: „Radšej sa budem chváliť svojimi slabosťami, aby vo mne prebývala Kristova milosť.“
CIRKEV
Ako chápe pokoru Cirkev? „Teologickým základom pre pokoru je spravodlivosť a pravda. Dôležité je poznanie vo svetle objavenia pravdy – o Bohu, blížnych a o sebe samom – a potom konanie v zhode s tým poznaním, ku ktorému som dospel. INTEGRITA duše.
Úlohou pokory je aj chrániť človeka pred povyšovaním sa. Udržiavať človeka ho v pravdivej skutočnosti.skutočnosti. Je to spôsob ako kráčať s KRISTOM a s Máriou.
SVATCI:
Všetci svätí ju ctili, milovali ju a cvičili sa v tejto čnosti väčšmi než v iných čnostiach...
Ak máš radosť v pokoreniach a všade hľadáš poníženie, vtedy ťa vedie duch pokory.
Slová sv.Terezky:
„Nemyslite si, že poníženosť mi bráni, aby som rozoznala Božie dary,
viem, že vo mne vykonal veľké veci, a každý deň ho s radosťou ospevujem. Viem, že ten, kto viac dostal, musí viac milovať, a tak sa usilujem, aby môj život bol aktom lásky, a už ma netrápi, že som malá duša, naopak, radujem sa z toho.
Sv. Tomáš Akvinský považuje pokoru za ctnost ctností
Svätý Ján Zlatoústy označil pokoru za „matku všetkých cností“.
Sv.Frantisek Saleský učil , ako možno prežívať skutočnú pokoru.
Vták, ktorý sa nazýva rapkáčik dokáže akýmsi nevysvetliteľným spôsobom vystrašiť dravcov až tak, že dravec uletí. V prítomnosti rapkáčikov sa vraj skrývajú holuby.
Hovorí, že niečo podobné je aj s pokorou, ktorá – ak sa prežíva správne – dokáže odvrátiť všetky ťažkosti.
SVET
Vo svete sa dnes uplatňuje trocha iné vnímanie pokory .
Pokora bola kľúčovou hodnotou mnohých starodávnych etických a teologických rámcov. Grécky filozof Sokrates zastával názor, že múdrosť je predovšetkým vedieť o tom, čo nevieme. Vyučoval intelektuálnu formu pokory, ktorá slobodne uznáva medzery v našich vedomostiach a ktorá sa pokorne snaží riešiť naše slepé miesta. Presné pochopenie našich silných a slabých stránok a taktiež „zlých“ stránok druhých ľudí, ich prijatie, je kľúčovým prvkom súčasných definícií pokory. Sebarealizácia a zvyšovanie našej vlastnej hodnoty sú dnes našimi najväčšími snahami. Poskytujú akoby protilátku proti mnohým neduhom ako je arogancia, chamtivosť a sebestrednosť, ktoré majú zničujúci charakter pre nás ako aj pre planétu. Ide o to, nemyslieť si o sebe príliš vysoko, pýta sa, ako si vážime a presadzujeme vlastné záujmy nad ostatnými.
Z iných web.....
Pokora je mnohými vnímaná ako cnosť pochybnej hodnoty, pretože sa často nesprávne vykladá tak, že na to, aby človek bol pokorným, je potrebné sa neustále podriaďovať alebo degradovať v prítomnosti iných.
Nepochopená pokora môže byť veľmi nebezpečná, ak sa chápe spôsobom, ktorý je v rozpore s jej pôvodným významom biblickej duchovnosti a židovsko-kresťanskej tradície. Ľudia s nízkou sebaúctou často interpretujú pokoru ako formu agresie a opovrhovania sebou samým. Táto „pokora“ môže byť dokonca aj formou pokrytectva alebo výhovorkou na lenivosť, keď sa úmyselne podceňujeme. Vyhýbame sa ťažkostiam súvisiacim s dosahovaním nášho plného potenciálu tým, že popierame, že sme ho vôbec schopní dosiahnuť.
Pokora by sa nemala zamieňať s nízkou sebaúctou, nesmelosťou, pocitmi menejcennosti alebo sebapoškodzovania
Pokora znamená žiť v pravde a prijať, že nie sme dokonalí. Pokora nie je o podceňovaní druhých, ale o realizme. Mnoho ľudí si myslí, že sú pokorní, hoci v skutočnosti stále hovoria o tom, akí sú nešťastní a biedni, pričom sa zameriavajú výlučne na seba, čo je skrytá forma pýchy.
Skutočná pokora neznamená neustále sa pozerať na vlastnú malosť a porovnávať sa s druhými. Porovnávať sa znamená ustavične sa zaoberať sebou samým a vidieť ostatných ako hrozbu. Skromní ľudia nepotrebujú cítiť, že sú lepší ako ostatní.
Majú jednoducho širší a hlbší pohľad na realitu, v ktorej vidia svoje vlastné miesto bez toho, aby museli diskutovať o tom, kto je lepší alebo horší. Pokora nie je cnosť, ktorú si treba vydobyť, aby sme dosiahli vlastnú dokonalosť, čo v skutočnosti často vedie k pýche. Ide skôr o rozpoznanie pravdy o sebe a jej prijatie.
https://zastolom.sk/preco-pokora-nie-je-tym-za-co-ju-vacsina-ludi-povazuje/